EVO Başlangıç Kılavuzu    EVO STEM Programı     EVO Teknik    EVO Setleri

EVO Setinde kullandığımız elektrik donanım hakkında teknik bilgi.

Pil Yuvası:

2 adet AA 1.5V Alkaline, NI-MH, Lithium-Polimer (şarj edilebilir) pil kullanılmalıdır. Devre açma/kapatma anahtarı pil yuvası üzerindedir. Pilleri yuvalarına yerleştirdikten sonra yuva kapağını kapatarak kullanınız. Pilleri yuvadan çıkartırken ve takarken mutlaka anahtar kapalı (off/0) konumunda olmalıdır. Pil yuvasının montajı için sabit bağlantı elemanı (civata) kullanmadık, bunun yerine her tasarımda değişken pozisyonlarda sabitlemek için kauçuk lastik kullandık. Pil yuvası kapanmıyorsa zorlamayınız, pil yanlış takılmış olabilir. Pil yuvasına yanlış takılan pil cihazı çalıştırmaz ve devre elemanlarına zarar verebilir.

Pil:

İki adet 1.5 Voltuk pil toplamda 3 Voltluk bir gerilim üretir, üretilen bu gerilimin insan veya hayvanlar üzerinde hiç bir zararlı etkisi bulunmamaktadır. Son kullanma tarihi geçmiş, enerjisi bitmiş, paslanmış (oksitlenmiş), sızıntı yapmış veya fiziksel zarar görmüş pilleri kullanmayın. Seti uzun süre kullanmayacağınız zamanlarda pilleri pil yuvasından çıkartın. Kullanılmış pilleri kesinlikle ateşe atmayın. Pilleri normal oda sıcaklığında muhafaza ediniz. (nemli, çok sıcak ve çok soğuk ortamlarda saklamayın. Pilleri kutularından çıkartıp cebinizde taşımayınız. (cebinizdeki metaller pile zarar verebilir.) Biten pilleri, pil atık kutusuna atınız veya aldığınız yere iade ediniz. Pilleri Çocukların ve evcil hayvanların ulaşamayacağı yerlerde saklayınız.

 

Pillerin yutulması durumunda hemen doktora başvurunuz!

 

Motor:

DC motor için belirtilen voltaj değeri, DC motor için verilen hız, güç ve akım değerlerinde stabil çalıştığı voltaj değeridir. DC motorları kullanırken bu voltaj değeri, DC motora verilecek maksimum çalışma voltajını belirler. EVO setinizde kullanacağınız motor 3-9 Volt DC arası gerilimle çalışan motor/motorlar kullanılmıştır. 3 Voltaltı ve 9 Volt üstü doğrusal gerilim veren bir güç kaynağı kullanmayınız.

Motorda yön tayini:

Motorun doğru yönde dönmesini sağlamak için bağlantı şemasında verilen direktiflere uyulmalıdır.

 

Motor kablolarını priz deliklerine kesinlikle sokmayınız!

 

Kablo bağlantıları:

Motor ve enerji kaynağı bağlantısını yapabilmeniz için motordan ve pil yuvasından çıkan kabloların uçlarındaki soketleri kullanın. Doğru bağlantı için lütfen bağlantı şemasını inceleyiniz.

Onarım:

Sık kullanmaya bağlı olarak redüktör miline giren ahşap çarkların merkez deliklerinde aşınma ve buna bağlı yerinden çıkmalar yaşanabilir. Bunun gibi bir durumla karşılaşırsanız ahşap çarkın deliğine tutkal sürün ve kurumasını bekleyin, redüktör miline girme sıkılığını kontrol edin. Sıkılığı iyi ise onarımı tamamladınız demektir. Eğer sıkılığı yeterli değilse, yeterli sıkılığa ulaşana kadar işlemi tekrar edin. Sıkı geçen çarkların göbeklerini ince bir eğe ile geçme kontrolü yaparak eğeleyiniz. (İnce bir eğeniz yoksa, uzun bir civatanın dişlerini eğe olarak kullanabilirsiniz.)

 

 

EVO Setini Hemen Al