Sorumlu Ebeveyn Yaklaşımları 

* Cihaz Kullanımına Ara Verdirin

Çocuğunuzun teknolojik cihazları kullanmasını yemek saati, ödev saati, oyun saati, kitap okuma saati gibi belirli zamanlarda ara vermesini sağlayın. Bunu yaparken siz de teknoloji ile ilgilenmeyin.

* Örnek Olun

Çocuklar rol model olarak anne ve babalarını örnek alır. Çocuğunuzu cep telefonundan uzak tutmak istiyorsanız, sizin de telefonlardan uzak durmanız ve çocuğunuza iyi bir örnek olmanız gerekir. İşiniz teknoloji ile ilgiliyse bunu çocuğun göremeyeceği bir yerde yapmaya gayret edin.

* Bilinçlendirin

Fazla telefon kullanımının zararları hakkında ikna edici bilgiler verin, güncel yazılardan makaleler okuyun. Anlayabileceği detaylar paylaşın.

* Çocuğunuzla İlgilenin

Çocuğunuzla birlikte vakit geçirin, tüm cihazları bir kenara bırakıp oyunlar oynayın, hikayeler anlatın, fiziksel aktiviteler yapın, spor, sanat, müzik icra edin, yapacağınız şeyin muhteşem olmasına dikkat etmeden yapın, önemli olan birlikte zaman geçirmek.

* Eğitici Olun

Kağıtları kesin, yapıştırın. Kuleler köprüler yapın. STEM (bilim, mühendislik ve matematik) temelli yapı oyuncakları ile uğraşın. Göreceksiniz çocuğunuzun gelişimi her zamankinden farklı olacaktır. Bu tür faaliyetleri sürdürdüğünzde çocuğunuz zaten telefon, tablet veya bilgisayar aramayacaktır.

Geri