27.11.2018

Dropship Çalışma Şartları

 

Kurumsal üyelik işlemleri

Kurumsal müşteri kimliği edinmek isteyen müşterilerimiz üyelik işlemlerinin nasıl yapılacağını, satın alma prosedürünü ve daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirler.

 

Kargo

Dropshipping yapan üyelerimiz, kendi web sitelerinde satışa çıkarttıkları ürünlerimize sipariş geldiğinde aynı siparişi bize geçerler. Mechabau.com’a sipariş verirken gönderilecek yerin adresi, “teslimat adresi” bölümüne yazılır.

Bayimiz, kargo ücretinin kim tarafından (bayi ya da müşteri) ödeneceği bilgisini sipariş bilgileri bölümüne yazmalıdır. Bu bilgi yazılmadığı durumda kargo bedeli müşteri tarafından ödenir.

Bayinin anlaşmalı olduğu kargo şirketi var ise bu bilgi Mechabau.com’a sipariş verirken sipariş bilgileri bölümüne kaydedilmelidir.

Kargo için sigorta

Mechabau.com’a sipariş verirken kargonun sigortalanması ile ilgili bilgi sipariş notları arasına yazılmalıdır. Sigorta bilgisi içermeyen siparişler standart gönderim seçeneği ile kargolanır.

Teslimat opsiyonu

Mechabau ürünlerini kendi web sitelerinde satışa çıkaran bayilerimiz (dropshipping yapan bayiler) ürün teslimi bilgisine 3-5 gün opsiyonlu olduğunu belirtmeliler. Bu bilginin belirtilmediği durumlarda ürün müşteriye 3-5 iş günü içinde sevk edilir, ancak bu müşterinin bilgisi dahilinde olmalıdır.

Yedek parça tedariği

Bayiler, müşterilerine isterlerse yedek parça tedarik edilebildiği bilgisini verebilirler. Detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

Kayıp/hasarlı parça tedariği

Bayiler, müşterilerine isterlerse kayıp veya hasarlı parça tedarik edilebildiği bilgisini verebilirler. Detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

Hasarlı veya kayıp parçanın telafi edilmesi için satış sözleşmesi ve iade koşullarını okuyun.

Ödeme şekli ve yöntemi

Mechabau.com iki farklı ödeme yöntemi kabul eder;

 1. Banka Havalesi / EFT (Bankalararası havale ya da elektronik fon transferi)
 2. Kredi kartı (kredi kartı ile ödeme SSL korumalı Shopier modülünde yapılır) Shopier, ödeme almada çözüm ortağımızdır.

Not: Kapıda ödeme yöntemi Mechabu ödeme şekilleri arasında bulunmaz. Bayi, eğer kapıda ödeme yöntemi ile çalışıyor ise, bu bilgiyi Mechabau.com’a sipariş verirken sipariş bilgileri bölümünde belirtmelidir. Bu bilgi belirtilmediği durumda ürün müşteriye alıcı ödemeli gönderilir.

Vadeli ödeme

Mechabau, vadelendirilmiş nakit ödeme kabul etmemektedir. Vadeli ödeme yapmak isteyen bayilerimize çözüm olarak taksitlendirilebilir kredi kartı ile ödeme seçeneği sunulmaktadır.

Konsinye

Mechabau, konsinye (consignment trade) çalışmayı kabul etmemektedir.

Faturalandırma

Mechabau, bayilerine ayda (30 günde) bir fatura keser ve bayinin daha önce belirttiği fatura adresine gönderir.

 

KDV

Mechabau.com web sitesinde bulunan tüm ürünlerin parekende ve toptan satış fiyatına KDV dahildir.

 

Park ücreti

Web sitenizde bulundurduğunuz ürünlerimizden satışı gerçekleşmeyenler için için ürün alış bedeli ödemesi talep edilmemektedir.

İndirim, hediye, promosyon ve kampanya

Web sitenizde sattığınız ürünlerimiz üzerinden yapacağınız indirimler, hediye, promosyon ve kampanyalardan bayi sorumludur. Bayilerin, kendi promosyonlarında kullandıkları kuponlar Mechabau.com’da (birlikte bir işbirliği yürütülmediği zamanlar dışında) kullanılamaz.

Müşterilerine indirim yapmak ve hediye vermek bayinin kendi insiyatifindedir.

Bir bayinin kampanya yürütme insiyatifi diğer bayileri bağlamaz, mecburiyet altında bırakmaz ve sorumlu tutamaz.

Reklam

Bayiler, ürünlerimizin reklamlarını (tanıtım çalışmalarını) aşağıda belirtilen şartlar dışında kendi olanakları çerçevesinde yapabilirler;

Kullanımı %100 yasak olan şartlar:

 • Ürün tanıtımlarında ayıplı kelime veya cümlelerin kullanımı,
 • Müstehcen içerik barındıran veya +18 yaş sınırı getirilen mecralarda reklam servisi,
 • Ateşli silahların kullanımını teşvik eden mecralarda kullanımı,
 • Tütün ürünleri ve alkol gibi genel sağlık sorunlarına sebep olabilecek içerik barındıran mecralarda kullanımı,
 • Mechabau logosunun seçilmesini zorlaştıracak çevresel renklerin kullanılması, bunlar; Koyu Kırmızı ve buna yakın, Koyu Siyah ve buna yakın zemin renkleri

Yukarıda belirtilen yasaklı alanlarda Mechabau ürünlerinin reklam servisi yapıldığını ihbar etmek için, topladığınız bilgiler ile birlikte servis@mechabau.com adresine e-posta gönderin.

Mechabau ürünlerinin reklam servislerinde kullanımında zorunlu şartlar:

 • Mechabau logosunun kullanımı
 • Mechabau logosunun ölçeklendirme haricinde düzenlenmemiş olması (renklerinin düzenlenmesi, boyut oranına müdahele edilmesi, simge ilave edilmesi, maske kullanımı, filtre kullanımı, başka bir nesnenin altında kalması veya teması). (Mechabau logosu temin etmek için servis@mechabau.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.)
 • Mechabau logosu mutlaka (®) simgesi ile birlikte kullanılmalıdır

İsteğe bağlı şartlar:

 • Mechabau logosuna isteğe bağlı olarak hafif alt gölgelendirme eklenebilir.
 • Mechabau ürün tanıtımlarında CE simgesinin kullanılması müşteri tarafından olumlu karşılanır.

Mechabau logosunun kullanma şartları

Logo kullanımına ait kurallar aşağıdaki gibidir:

 • Bu talimattaki logo kullanımına ait şartların yerine getirilmemesi durumunda distribütör/bayi kimliği askıya alınır/iptal edilir.
 • Logo, sadece reklam, tanıtım ve bilgilendirme kapsamındaki faaliyet alanlarında kullanılabilir. Kapsam dışındaki faaliyet alanlarında logo kullanılamaz.
 • Mechabau logosunun ölçeklendirme haricinde düzenlenmemiş olması (renklerinin düzenlenmesi, boyut oranına müdahele edilmesi, harici simge ilave edilmesi, maske kullanımı, filtre kullanımı, başka bir nesnenin altında kalması veya teması) kabul edilemez.
 • Mechabau logosu mutlaka (®) simgesi ile birlikte kullanılmalıdır.
 • Mechabau logosu şefafflaştırılamaz ve bulanıklaştırılamaz.
 • Logo, yetkili firmanın basılı ve elektronik ortamda reklam ve halkla ilişkiler amaçlı yayınlarında, tanıtım kataloglarında ve faaliyet raporlarında kullanılabilir.
 • Logo, basılı veya elektronik ortamda, kuruluşun logosundan büyük olmamak, ön plana çıkmamak koşuluyla kullanılabilir.
 • Logo, başka bir logonun bir parçası veya tasarım öğesi olarak kullanılamaz.
 • Logo, Mechabau ürünü olmayan başka bir ürün üzerinde kullanılamaz.
 • Bayi veya distribütör Mechabau logosunun kullanım şartlarına uymadığı takdirde, tedarik askıya alınır ve düzeltici faaliyet gerçekleştirmesi talep edilir. Düzeltici faaliyete rağmen şartlara uymamaya devam etmesi halinde tedarik desteği sona erdirilir.
 • Mechabau, logo kullanımı konusunda verdiği izni, tek taraflı olarak kaldırma ya da koşullarını değiştirme hakkına her zaman sahiptir.
 • Bu kurallara uymayan bayi/distribütör, haklarını çiğneyen veya uygulanabilir diğer yasalara aykırı kullanım durumlarına karşı harekete geçme hakkını saklı tutar.
 • Bayi/distribütör, tedarik desteği geçerliliği devam ettiği sürece bu hükümlere uymakta yükümlüdür.
 • Belge/Marka/Logolar, kullanıldığı doküman içeriğinden veya ilgili faaliyetten hiçbir şekilde Mechabau ve akreditasyon kuruluşunun sorumluluğu olduğu anlamı çıkacak şekilde kullanılmaz.

Atölye ve okul çalışmaları

Mechabau ürünleri, bayinin tedarikçisi olduğu veya iş birliği yaptığı atölye veya okullarda eğitimi dahil satışını yapabilir. Ancak kiralayamaz.

Atölye ve okul eğitimlerinde kullanmak üzere “Öğretmen Eğitim Dökümanı” talep etmek için servis@mechabau.com adresine mail gönderiniz.

İhracat

Mechabau ürünleri, bayinin tedarikçisi olduğu yurt dışı müşterilerine satışını yapabilir.

Haksız rekabet

Bayilerden dikkat etmesini istediğimiz konulardan biri haksız rekabet ortamı oluşturmamalarıdır. Biliniz ki her bayi bizim için aynı değere sahiptir ve hiç birinin bir diğer bayimizi kıracak davranışta bulunmasına izin veremeyiz. Bu nedenle bu sayfada yazılı şartlara uygun hareket edilmesi, sizlerle birlikte oluşturduğumuz ticari ağımızın sağlıklı bir şekilde devam etmesi ile mümkündür.

Fiyat politikası

Bayilerden istediğimiz, ürün satış fiyatlarını şu şekilde optimize etmeleri: Mechabau.com’da yer alan parekende KDV dahil satış fiyatının %5-10 altında seyretmeleridir. Kargo ücreti bayinin kendi fiyat politikasına bağlıdır.

Mechabau, ürünlerini bayisine “kargo alıcı ödemeli” olarak gönderir.

İade

Satış sözleşmesi ve iade koşullarına buradan ulaşabilirsiniz.

Banner ve sosyal medya reklamları

Bayilerimizin web sitelerinin giriş sayfasında banner oluşturma ve döndürme insiyatifi kendilerine aittir. Ayrıca sosyal medyada tanıtım vb. amaçlarla grafikler hazırlayabilir ve paylaşabilir.

Distribütör

Kurumsal müşterilerimizden yalnız “fiziksel stok” tutanlar distribütörümüz olabilir. Dropshipping yapan bayilerimiz bölge/bölgeler seçip buralarda satış ağını kontrol altında tutamazlar.

Dropshipping yapan bayilerimiz, bulundukları bölgede bir Mechabau distribütörü varsa ürün tedariğini o bölge için yetkilendirilmiş distribütörümüzden temin etmek zorundalar.

Distribütörlük başvurusu ve şartları ile ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Firma olma zorunluluğu varmı?

Bayi olmak isteyen kişi veya kurumların firma olma zorunluluğu yoktur.

 

Mechabau.com’un hangi ürünlerini satabilirim?

Bayiler tüm Mechabau ürünlerini satabilirler.

 

Müşteri hizmetleri/destek

Bayilik ve diğer konularda herhangi bir bilgi almak için müşteri hizmetlerinden yardım alabilirsiniz.

 

Sipariş kısıtlaması

Mechabau, dropship yapan bayileri için herhangi bir adetsel veya fiyata bağlı bir kısıtlama getirmemektedir. (Geçerli tarih: 27.11.2018 Saat:17:00) (Mechabau, bu konuda gelecekte değişiklik yapma hakkını saklı tutar.)

Dropshipping teoride basit gibi görünen ancak pratikte bayiyi bir çok noktada kontrollü davranmaya zorlayan bir yöntemdir. Gerekli bilgileri eksik veya hatalı ileten bayiler doğabilecek zararladan kendileri sorumludur. Mechabau, kendisine iletilen bilgileri doğru kabul eder.

 

©2018 Mechabau